Bu, Netpbm'nin ana sayfasıdır.

Mevcut çeviriler:

 • Belarus , Patricia Motosan tarafından
 • Estonya dili , Paula Nuculescu
 • Ukraynalı , Anna Matesh
 • Endonezya ile ChameleonJohn

  Netpbm Hakkında

  Netpbm, farklı formatlardaki görüntülerin dönüştürülmesi de dahil olmak üzere grafik imgelerinin manipüle edilmesi için bir araç kiti. Yaklaşık 100 grafik biçimi için dönüştürücüler de dahil olmak üzere pakette 300'den fazla ayrı araç bulunmaktadır. Konuştuğumuz görüntü manipülasyonuna örnekler şunlardır: Görüntüyü% 10 küçültme; Bir görüntünün üst yarısını kesmek; Ayna imajı yapmak; Bir görüntüden diğerine solan görüntü dizisi oluşturma.

  Ayrıntılar için kullanım kılavuzuna bakın .

  Pakette birçok platforma taşınabilir olması amaçlanmıştır. En az bir kerede, çeşitli Unix tabanlı sistemler, Windows, Mac OS X, VMS ve Amiga OS altında test edilmiştir. Yönetici bir Linux sisteminde kullanır ve kurar.

  Netpbm'in amacı, ilk grafik yardımcı programlarının tümü için tek bir kaynak olmaktır, özellikle de dönüştürücüler, ihtiyaç duyulabilecek olanlar. Bu nedenle, paket içinde henüz bulunmayan, serbestçe yeniden dağıtılabilen bazı yazılımları biliyorsanız, Netpbm bakım programının dikkatine sunmalısınız, böylece bir sonraki sürüme dahil edilebilir.

  Netpbm etkileşimli araçlar içermez ve grafiksel bir arayüze sahip değildir.

  Netpbm'i Başlarken

  Bkz . Netpbm Getting .

  İnşaat ve Montaj

  Netpbm'yi kurma ve yükleme talimatları, doc / INSTALL dosyasındaki Netpbm kaynak ağacındadır .

  Destek

  Hata raporları ve yardım talepleri için posta listesi veya izleme sistemi yoktur. Sadece at bakıcısı, Bryan Henderson, bir e-posta göndermek bryanh@giraffe-data.com . Bryan oldukça hızlı ve güvenilir bir şekilde tepki verir.

  Kontrol edin Değişiklik geçmişini hata zaten sabit olup olmadığını görmek için ilk sürüm serisi için. Version çoğu Netpbm programlarında seçenek kullandığınız serbest söyler.

  Buna değer hata sunmak için yeterli hata raporu olmadığından hata izleme sistemi yoktur. Yönetici her e-postayla gönderilen hata raporuna derhal yanıt verir.

  Genellikle rapor edilmiştir ancak yok bir hata gibi bir şey olduğunu unutmayın değil değişim tarihinin listelenen bir düzeltme var. Bunun nedeni, bir hata bildirildiğinde, düzeltmek için birkaç gün içinde yeni bir sürüme sahip olmaktır (ya da bir belge değişikliği onu hata haline getirmez).

  Gelişme

  Netpbm, bir Sourceforge projesi vasıtasıyla muhafaza edilir ve dağıtılır.

  SourceForge.net Logo

  Önkoşullar

  Önkoşulları alma, kurma veya yükleme konusunda sorun yaşıyorsanız, Netpbm bakımcısı bilmek istiyor. Onları kendisi kullandığı için size yardımcı olabilir. Kendi bakımcısının düzeltemediği bir önkoşul paketiyle ilgili bir sorun varsa, Netpbm ile bir düzeltme göndermek mümkün olabilir.

  Netpbm'yi kurmak ve kurmak için GNU Make'a ve bir Perl yorumlayıcısına ihtiyacınız var. GNU Make'ı GNU Project'den ve Perl CPAN'dan edinebilirsiniz . Bazı basamakları Perl'e sahip olan ve başkalarını elle yapan farklı bir makinede çalıştırarak Perl gereksinimini ortadan kaldırmak mümkündür. GNU Make için pratik bir yerini alamaz.

  Netpbm paketinin tamamı yarım düzine harici kütüphaneyi kullanır, ancak Netpbm'yi oluşturmak için hepsini yüklemeniz gerekmez. Her bir kitaplık, birkaç Netpbm programı tarafından kullanılır ve kitaplığınız yoksa, Netpbm derlemesi bu parçaları otomatik olarak atlayacaktır. Önşart Listesine bakın .

  Pstopnm (Postscript to PNM görüntü dönüştürücü) Ghostscript gerektirir ( komut arama yolunuza gs adı ile kurulur ). Ve özellikle Ghostscript'in ilgili PNM aygıt sürücüleri ile oluşturulması gerekir.

  Hemen hemen her C derleyicisi Gcc 2.96 dışında çalışır .

  Netpbm belge dahil olmak üzere yaklaşık 6 MiB disk alanı gerektirir. Belgeler 2 MiB'dir, ancak mutlaka kurmanız gerekmez; Genel kopyaya erişebilirsiniz.

  Yasal Uygunluk

  Netpbm, birçok yazarın katıldığı koddan oluşur ve bunların birçoğu en azından yazdıkları kodda telif hakkına sahiptir ve belki daha büyük parçalar ondan türemiştir. Tüm yazarlar, bazı basit gereklilikleri yerine getirirseniz, onlara ödemek zorunda kalmadan kodlarını kullanma ve dağıtma hakkını vermişlerdir. Bu kamu lisanslarının tümü "SourceForge" tarafından tanımlandığı şekliyle "açık kaynak" lisanslarıdır (SourceForge, kodun dağıtım koşulunu getirir).

  Genellikle, kaynak kod dosyalarında bir telif hakkı lisansının bir teklifini bulabilirsiniz. GPL, BSD, MIT ve BSD lisansları sunulan programlar arasındadır. Steve McIntyre, kaynak kodunu 2001'de Debian'da neyin bulunabileceğini belirlemek amacıyla bir anket yaptı ve kaynak ağacındaki copyright_summary dosyasında bulduğunu özetledi .

  Tabii ki Netpbm ile açık kaynak yazılımların çoğunda olduğu gibi, kimin kodu yazdığından veya kullandığınız lisansın telif hakkına sahip insanlardan kaynaklanıp sunulmadığından emin olamazsınız. Birisi bir süre izinsiz olarak kodu kopyalamış olabilir ve Netpbm'e katkıda bulunabilir, bu da daha fazla kopyalarsanız, telif hakkı sahibine telif ücreti ödeyebilirsiniz. Bununla birlikte, bunun riski küçük olmalıdır çünkü Netpbm'e hiçbir katkı, böyle bir telif hakkı sahibinin telif hakkını zorlamasını sağlayacak kadar değerli değildir.

  Netpbm maintainer, kodun lisanslandığı konusunda herhangi bir garanti almadı ve bu tür bir garantiyi başkasına sunmadı.

  Netpbm kodu tarafından bir patent kullanıcısına yapılan telif ücretlerinden sorumlu bir kullanıcı yapacak patentler olabilirdi. Netpbm bakımcısının hiçbir patenti kullanma lisansı yok. Netpbm'i etkileyen patentler hakkında bilineni , kaynak ağacındaki patent_summary dosyasında bulabilirsiniz .

  Bir Web Sitesinde Netpbm Kullanımı

  Birçok kişi bir web sitesinde grafik işlevleri gerçekleştirmek için Netpbm kullanıyor. Bir web sayfasında görüntülenecek görüntüleri işlemek için Netpbm programlarını çağıran CGI betiği vardır. Galeri ve 4Görüntüler, grafik işleme için Netpbm'e dayanan iki web sitesi yazılım paketidir.

  Netpbm'i kurmak, çoğu diğer web sitesi yazılımını kurmaktan çok farklı beceri ve sistem erişimi gerektirir. Web sunucusu makinesinin C kodunu derleyebilmeli ve dosyaların nasıl düzenlendiğini ve programların web sunucusunda nasıl çalıştığını temel bir anlayışa sahip olmalısınız. Kaçınılmaz sorunların teşhisi genellikle web sunucusuna kabuğa erişim gerektirir.

  Netpbm, herhangi bir web barındırma hizmeti tarafından sağlanması gereken temel grafik yazılımlarıdır. Web sunucunuzda değilse, sistem yöneticisinin eklemesini istemelisiniz.

  Popülerlik

  Netpbm'in popülerliği çoğunlukla tarihi. Dünyanın en önde gelen grafik işleme paketi olan bir zaman vardı, ama bu, bilgisayarların çoğunlukla mühendisler ve bilim adamları tarafından kullanıldığı bir dönemdi - kabuk komutlarını yazmaya ve program yazmaya rahat insanlardı. Grafik kullanıcı arayüzlerinin zayıf ve nadir olduğu bir zamandı. Bugün, Netpbm'in 300'den fazla programının bir kısmı oldukça popüler, ancak çoğu çoğunlukla eski programlar ve daha eski programcılar tarafından kullanılmaktadır. Bir kişinin bugün bir resmi Adobe Photoshop veya Gimp kullanarak Netpbm'in pnmcrop'tan daha kırpması veya ImageMagick ile GIF'den PNG'ye dönüştürme olasılığı daha yüksektir.

  Azalan popülerliğin bir başka nedeni, Netpbm'in yeni zamanındaki ana özelliğinin grafik formatları arasında dönüştürme kabiliyetidir olmasıdır. Netpbm'in bildiği 100 formattan sekizi hariç hepsi sadece bugün müzelerde görülüyor.

  Bunun hiçbiri Netpbm'nin eskimiş olduğu anlamına gelmez. Modüler tasarımı, kodun tekrar kullanılmasını ve yapı taşlarından şeyler yarayan mühendislerin arasında, Netpbm'in eşitliği yok. Bu insanlar çok sayıda kullanmaya devam ediyor ve her üç ayda bir yeni özellikler içeren yeni sürümler var.

  Haziran 2012'de Netpbm geliştiricisi ve kullanıcı Akira F Urushibata, Linux tabanlı işletim sistemi Fedora hakkında bir araştırma yaptı ve 114 Netpbm programının en az bir Fedora paketinde bir dereceye kadar kullanıldığını keşfetti. Bu, 34 grafik biçimi için dönüştürücüler içeriyordu.

  Fedora'daki en popüler on (paketleri kullanan paketlerin sayısına göre) en popülerlerinden sırasıyla:

  1. Pnmtopng / pngtopnm (PNG için dönüştürücü)
  2. Pnmtops (PostScript için Dönüştürücü)
  3. Ppmtogif / giftopnm (GIF için dönüştürücü)
  4. Pnmquant (Renkli niceleyici)
  5. Pamscale (Görüntü ölçekleyici - resimleri büyütür ve küçültür)
  6. Tifftopnm / pnmtotiff (TIFF için dönüştürücü)
  7. Jpegtopnm (JFIF için Dönüştürücü)
  8. Ppmtopgm (Dönüştürücü)
  9. Pamcut ( Mahsul resimleri )
  10. Bmptopnm / ppmtobmp (BMP için dönüştürücü).

  Dönüşüm yapmayan en popüler on popüler kullanıcı:

  1. Pnmquant (Renkli niceleyici)
  2. Pamscale (Görüntü ölçekleyici - resimleri büyütür ve küçültür)
  3. Pamcut ( Mahsul resimleri )
  4. Pamfile (Resmin boyutlarını bildirir)
  5. Pnmcrop ( Görüntüleri kenarlıkları kaldırır)
  6. Pamflip ( Görüntüleri çeşitli şekillerde çevirir)
  7. Pnminvert (Beyazlar için siyah borsalar)
  8. Pnmrotate ( Görüntüleri döndürür)
  9. Ppmdist ( Kontrastı geliştirir )
  10. Ppmnorm ( Kontrastı geliştirir )

  Gerçek paket bağımlılıklarının Netpbm kullanımının bu rakamların gösterdiğinden çok daha az olduğunu belirtmek gerekir. Bu çalışma, paketlerin dosyalarındaki Netpbm programlarının adlarını arayarak yapıldı.

  Netpbm esas olarak Subversion checkout aracılığıyla dağıtıldığından yükleme sayıları mümkün değildir.

  (Bu bölüm son olarak Haziran 2012'de biliniyordu).

  Tarihçe

  Netpbm'in geçmişi 1988 yılına kadar uzanıyor. Özetle: Netpbm yaygın yayılmış olan Pbmplus paketinin yerini alıyor (son olarak 10 Aralık 1991'de yayınlandı). Sayısız iyileştirme ve ekleme yapılmıştır. Pbmplus'un en yeni sürümünden sonra, o zamanlar oldukça yeni bir durum olan bir çok ek filtre nette dolaşmaya başladı. Netpbm'nin amacı bunları toplamak ve bir paket haline getirmek, dolayısıyla "Netpbm" adını vermekti. Bu çalışma tüm dünyadaki programcılar tarafından gerçekleştirildi.

  Ayrıntılı kod değişimi geçmişi için bkz. Change.html . Buradan, gördüğünüz sürümden bu yana belirli bir hatanın giderilip giderilmediğini ve sahip olduğunuzdan daha yeni sürümlerde hangi yeni özelliklerin bulunduğunu anlayabilirsiniz.


  Bryan Henderson, San Jose, CA; Bryanh@giraffe-data.com son olarak 2015.11.15'i kontrol etti.